Jaká je role médií v boji s kriminalitou (1)

Kriminalistická genetikaRESPEKT 20/2008 z 10. května 2008 zveřejnil v článku Víme, co tě čeká snůšku polopravd, výmyslů, účelových fabulací a z kontextu vytržených informací na téma Národní databáze DNA. Už podtitulek je zavádějící: „Zdejší databáze DNA vzniká i za použití násilí, množí se obavy z jejího zneužití.”

Přečíst celé…

Glosuji

Historie daktyloskopie v USA

Daktyloskopický otiskPátráme-li po počátcích daktyloskopie, musíme mít na zřeteli rozdíl mezi tím, kdy si lidé uvědomili, že konečky prstů mají různé papilární linie, a okamžikem využití této znalosti pro identifikaci osob. Vědění člověka, že papilární linie na prstech a dlaních tvoří určité obrazce, se datuje mnoho století před rozšíření křesťanství. Bylo to dokázané studiem života různých civilizací. Například na čelní straně jednoho útesu v Novém Skotsku byla nalezena prehistorická indiánská kresba (piktogram), na které byly hrubě vyznačeny vzory papilárních linií na otiscích prstů.

Přečíst celé…

Krim. technika

Čím nahradit POLAROID?

FOMEI - solutions for youFirma Shinko je největším světovým výrobcem zařízení pro produkční výrobu fotografie. V současné době zaujímá více jak 40 % světového trhu tohoto segmentu. Ve svých zařízeních používá výhradně sublimační technologii prověřenou mnoha testy světových laboratoří na kvalitu a odolnost výstupu. Tuto technologii zařadila do svého systému microLAB také firma Fomei, a. s., kde ji s velkým úspěchem používá (více na www.microlab.cz). Přečíst celé…

Doporučuji

I potraviny mohou zabíjet (a nejen potraviny)

Ilustrace - chemikalieV přírodě se vyskytuje celá řada látek vytvářených rostlinami či živočichy, které jsou vysoce toxické. Jen namátkou: hadí jed, jedovaté rostliny, houby, bakterie. Bude o nich ještě řeč. Druhou základní skupinu jedovatých látek vymyslel a synteticky vyrobil člověk. Kromě potřeby své vlastní ochrany (např. jed na krysy) tak učinil především motivován mocenskými a válečnickými cíli (chemické a biologické látky).

Přečíst celé…

Napsal jsem

Letos uplyne 45 let od velké vlakové loupeže

Ikona poutaVe čtvrtek 8. srpna, pár minut po třetí hodině ranní, se naplnil dlouho a detailně připravovaný plán, který se do dějin kriminalistiky zapsal jako velká vlaková loupež. Stalo se tak v roce 1963 necelých 80 kilometrů severozápadně od Londýna na železniční trati ze skotského Glasgowa do hlavního města Spojeného království. Poštovní vlak plný vyřazených bankovek malé nominální hodnoty, určených k likvidace, nikdo nestrážil. Strojvůdce Jack Mills a jeho topič snadno podlehli přesile lupičů, aniž padnul jediný výstřel. Pět roků policii unikal hlavní pachatel, Bruce Reynolds. I když banda patnácti zlodějů byla nakonec pochytána a odsouzena celkem k 307 letům vězení, z odcizených peněz se nalezla jen nepatrná část. Paradoxní na celém „geniálním” zločinu století bylo, že zkušené lupiče prozradily otisky prstů…

Přečíst celé…

Z minulosti

Policii není možné zkazit nějakým TV seriálem

Horatio Caine, MiamiDoktor Vaněk nedávno1 publikoval v Lidových novinách názor, že televizní seriály typu Kriminálka Miami, Sběratelé kostí a jiné kazí naši policii. Nesdílím tak docela jeho obavy a není to jen tím, že zřejmě pan šéfredaktor v titulku článku zaměnil formu s obsahem. Neumím si totiž představit, jak může televizní pořad zkazit celou policii. Jo, že sem tam něco může ovlivnit jednotlivé policisty, stejně jako občany, to bych akceptoval. Co vím ale přesně, protože už něco pamatuji, to je fakt, že jisté televizní stanice ovlivnily masy diváků systematickým masírováním jejich mysli brakovými pořady až tak moc, že dneska lidé ztratili úctu k zákonům, že vraždění, únosy, vydírání a jiné násilné formy trestné činnosti považují ze normální. A to nejsou mýty a hlouposti.

Přečíst celé…

  1. Pěkně to letí; článek jsem psal jako repliku na stať Kriminálka Miami kazí naši policii (publikováno v Lidových novinách 28. 2. 2007) začátkem března 2007, vyšel v Neviditelném psu 12. 3. 2007.
Napsal jsem

Severa dostal flastr za únik informací z Kubiceho zprávy

Ikona ParlamentWeb iDNES dne 24. dubna 2006 ve 20:17 zveřejnil v článku Severa zaplatí pokutu za únik části informací z Kubiceho zprávy: „Lidovecký poslanec Pavel Severa zaplatí pokutu pětadvacet tisíc korun za to, že v květnu 2006 umožnil únik části údajů z takzvaného Kubiceho zprávy do médií. Pokutu mu udělil Národní bezpečnostní úřad. Severa o tom informoval s tím, že se proti rozhodnutí NBÚ nebude odvolávat.“

Přečíst celé…

Glosuji