RSS

Nastavte si RSS kanál

Co je to RSS?

RSS (Really Simple Syndication = opravdu snadná syndikace) je formát reprezentující velmi populární způsob získávání informací z vybraného webu, protože je rychlý a do jisté míry „automatický”. V dnešní přemíře informací vyskytujících se v prostředí internetu není nic vyčerpávajícího, jak stále dokola (nazvěme to „mechanicky”) sledovat novinky, tj. de facto stále prohlížet oblíbené stránky a porovnávat, kde vyšel nový článek, kde je co nového.

Záleží jen na vůli uživatele

RSS technologie je skvělý pomocník, který ono sledování novinek udělá za uživatele. Je k tomu potřeba zvláštní program, který po instalaci v počítači uživatele bude automaticky hlídat servery poskytující své zpravodajství prostřednictvím RSS kanálu, ale také běžné webové stránky. O všem nově publikovaném je uživatel bez prodlení informován, aniž by musel pracně prohlížet a kontrolovat všechny monitorované zdroje prostřednictvím internetového prohlížeče.

Současně je to ale pomocník diametrálně odlišný od vynucené reklamy, spamů, virů a jiných svinstev šířených na internetu. Jen uživatel se může rozhodnout, že má zájem „automaticky sledovat” novinky na webové stránce, kterou si vybere, jinými slovy, jejíž monitorování si nastaví.

Čtečka RSS

Uživatel potřebuje k monitorování konkrétního webu speciální program - říká se mu čtečka RSS - nainstalovaný ve vlastním počítači. Zpravidla se jedná o freeware. K dispozici jsou běžně i programy komunikující s uživatelem česky. Ve skutečnosti má program dvě části: „čtečka” sleduje web, „agregátor” zobrazuje nově došlé informace krátkou zprávou v malém na chvíli otevíraném okně.

Čtečky RSS lze nalézt například na portálech Slunečnice.cz nebo Stahuj.cz.

Některé (například zpravodajské) weby doporučují konkrétní čtečky RSS, některé již dokonce nabízí předdefinované RSS kanály, které obsahují upoutávky na odpovídající rubriky webu.

Po stažení čtečky RSS a uložení na pevném disku počítače se provede instalace programu. V průběhu instalace si uživatel vybere webové stránky, o jejichž sledování má zájem. Výměr dalších stránek může provést i kdykoliv později.

Z přemíry různých programů lze doporučit například:

RSS Point 2 - kvalitní program s bohatými možnostmi nastavení (zdarma - freeware; česky; MS Windows) - (tento program používám - pozn. aut.);

RSS Bandit - velice kvalitní program (zdarma - freeware; anglicky; MS Windows);

Snarfer - velmi jednoduchý program (zdarma - freeware; anglicky; MS Windows) ;

Biz RSS Feed Liner - nástroj pro zobrazování kanálu v jednom řádku formou běžícího textu (zdarma - freeware; česky; MS Windows);

RSS čtečka funguje tak, že je spuštěna již při zapnutí počítače. Zpravidla formou krátce zobrazovaného malého okna s jednoduchým textem upozorní uživatele, že právě přišla zpráva o novém příspěvku na monitorovaném webu. Je věcí uživatele, zda-li všeho nechá a kliknutím si otevře doručené avízo, anebo se nenechá rušit od práce a na došlou zprávu se podívá později.

Jak upozornit na existenci webové stránky?

Upozornění na existenci nějaké webové stránky nemá v zásadě přímou souvislost s popisovanou problematikou RSS kanalů, nicméně logická návaznost zde existuje. Jak známo, pro vyhledávání webových stránek slouží tzv. vyhledávače (Seznam.cz, Atlas, Google, AltaVista, Yahho! aj.).

Takže, na existenci nějaké nové, či nově objevené webové stránky je nejlepší upozornit (třeba své přátele, kolegy, obchodní partnery apod.) například mailem nebo SMS, do kterých se jednoduše překopíruje adresa webu (např. http://www.krimi-servis.cz/). O existenci webové stránky lze samozřejmě informovat také inzercí, zařazením do vyhledávačů apod. 

Jak upozornit na existenci nového příspěvku na webu?

K tomu slouží výše popisovaný RSS kanál. Na rozdíl od vyhledávačů poskytuje informaci o novém aktuálním příspěvku na konkrétním webu, tj. umožňuje sledovat změny na tomto webu.

Pokud uživatele nabídka zaujme a chce tuto webovou stránku dál „automaticky sledovat (monitorovat)”, může si sám tuto službu zajistit právě pomocí popisované technologie RRS kanálu.

A přesně takový význam má tento příspěvek.

Jak na to?

Máte-li vážený návštěvník webu krimi-servis.cz zájem nadále „automaticky” sledovat nové příspěvky, lze vám doporučit, aby si ze serveru stahuj.cz zkopíroval do svého počítače například program RSS Point 2 Bera 9.1. V průběhu jeho instalace si zadáte odkaz na web krimi-servis.cz. A pak už by to mělo fungovat - „automaticky”.

Nebo, pokud používáte prohlížeč MS Explorer, spustíte si RSS kanál webu krimi-servis.cz z adresy http://www.krimi-servis.cz/?feed=rss a uložíte si ho mezi oblíbené kanály.

Jan Hlaváček, 16. září 2008

Zobrazeno: 11,704 x