PF 2009

IlustraceVážení přátelé, kamarádi a kamarádky, vážení čtenáři webu, děkuju za fůru došlých přání s obrázky a animacemi, kde blikají stromečky a hvězdičky, a lítají šampusové špunty, a losi běhají tam i zpátky. Vždycky, když mám kliknout na nějaký takový soubor si představuju, jak zase čistím počítač od virů, spamů či jiných svinstev, co se šíří internetem; ale to je jen ta moje deformovanost… Stejně vždycky kliknu! I vy si klikněte na obrázek v perexu.. no nebojte se…

Přečíst celé…

Ke čtení

Cyril Musil - příběh o kulaku Studnickém

Ilustrace - lyžeZa dva měsíce začne v Liberci FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování. Mezi lyžaře, kteří byli u zrodu závodního lyžování ve 20. letech min. st., patří i Cyril Musil. Narodil se 26. listopadu 1907 ve Studnicích u Nového Města na Moravě. Zemřel 17. dubna 1977 v Collingwoodu, přičemž z pera do pera literátů se opisuje věta „za nevyjasněných okolností“. Lze ale míti za to, že nikdo z nich neměl možnost prostudoval spisy Kanadské jízdní policie. A pokud ano, je otázkou, zda-li tamní policie měla zájem zveřejnit vše o „kulaku Studnickém“, jak stojí na náhrobní desce jeho hrobu v Torontu.

Přečíst celé…

Ke čtení

50 let Kriminalistického ústavu, aneb Jako na houpačce

Jsou nejméně tři důvody, proč se mi nechtělo psát o 50. výročí Kriminalistického ústavu Praha. Zaprvé, nejsem žádný historik ani badatel typu Dr. Žáčka, který i z pozitivních faktů vztahujících se k éře socialismu dovede vykřesat zločin proti demokracii. Kriminalistický ústav a jeho lidé prožili 3/5 doby v socialismu. Za druhé, výklad dějin vždy náleží vítězům (to platilo, platí a platit bude), bez ohledu na to, jestli se přičinili, anebo se jen vychloubají cizím peřím. V dané chvíli k vítězům nepatřím. A za třetí, oficiální oslavy už v nedočkavosti proběhly, doufám, že ke spokojenosti zúčastněných, a já už si vlastně ani nevzpomínám, proč jsem nebyl pozván na vědeckou konferenci, jejíž konání jsem navrhl již před dvěma roky, ostatně jako skoro všechno ostatní, co bylo ve scénáři oslav. Nemělo pak ani cenu si chodit pro medaili, kterou jsem vymyslel, zvláště když ji za vynikající podíl na rozvoji ústavu dostali i lidé, kteří v ústavu ještě ani nebyli.

Přečíst celé…

Ke čtení

Jak jsem jel podruhé po 30 letech vlakem

VláčekLéto l. p. 2003 budiž pochváleno. Kdyby si snad chtěl někdo stěžovat, že nestálo za nic, musí patřit k rolníkům (špatná úroda), učitelům (nemohli chodit do práce a proto chtějí stávkovat) anebo kanoistům (vyschly jim řeky). Ostatní mohli prožít fůru pěkných prázdninových zážitků.

Přečíst celé…

Ke čtení

Zapomenutý výzkum vzácné památky

Chrám sv. VítaPíše se rok 2008. Již 664 roků ční nad Prahou chrám, zvaný Svatovítský. Spor o jeho vlastnictví mezi státem a církví se táhne desítky let a živí ho média. Jako by nebylo jedno, kdo se o něj bude starat. Jenže ono jde spíš o to, kdo z něho bude těžit skrze vstupné turistů. Až sem pronikl business. Zřejmě jen u nás se musíme přít o vše a stále dokola a navíc to dáváme na obdiv celému světu, aniž si uvědomujeme, že jsme mu tím pádem pro smích. Druhý podobný chrám ve světě není.

Přečíst celé…

Ke čtení

Ke čtení

Jsou věci mezi nebem a zemí, které se tváří, že souvisí s tématem, ale někdy tomu tak není. Přesto je zajímavé se o nich dozvědět nebo si o nich něco přečíst. Tak o tom bude tahle rubrika…

Ke čtení