10 let Kriminalistického ústavu Praha v ENFSI

Logo ENFSIKdyž jsem se v září loňského roku (2008) rozhodl nabídnout téma z titulku konferenci Pokroky v kriminalistice, pořádané Policejní akademií ČR, uvědomil jsem si, že v březnu roku 2008 uplynulo 10 let ode dne, kdy tehdejší ředitel Kriminalistického ústavu Praha (KÚP) obdržel vyrozumění o tom, že se stal členem Evropské sítě forenzních institucí (ENFSI).

Přečíst celé…

Z minulosti

Zločinecké pověry, mýty a zvyky

IlustraceNěkdo se pověrami baví, jiný je považuje za nesmysl, mnozí pak pověrám bezmezně věří. Platilo to i o zločincích. Věřili na běžné lidské pověry jako byl „nešťastný” pátek třináctého, stejně jako na černé kočky, které jim při výpravě za zločinem přeběhly přes cestu. Za nešťastný považovali také den, při kterém byli zadrženi nebo odsouzeni pro první skutek. Po celý život pak někteří z nich tento den ctili jako den „pracovního klidu”.

Přečíst celé…

Z minulosti

Terorismus v 90. letech minulého století

IlustraceZcela záměrně jsem sáhl do archivu a vylovil z něho příspěvek, který před devíti lety napsal kolega Pavel Bauer a který jsme publikovali v Neviditelném psu. Je zajímavé (a poučné) číst po tolika letech popis situace tehdejšího aktuálního dění a také porovnat úvahy a vize vycházející z vědecké analýzy odborníka s dnešní realitou. Rozhodně nechci tvrdit, že žádná z doporučení, obsažená v závěru stati, nebyla realizována - ostatně zásadní obrat nastal například v budování DVI týmů -, ale nemá celá řada návrhů trvalou platnost?

Přečíst celé…

Z minulosti

Zločinecké cejchy a tajné značky

IlustraceDorozumívacím prostředkem zlodějů a tuláků v minulých dobách byly cejchy a tajné značky, v argotu pak nazývané „cinky”. Byly to primitivní symboly a kresbičky namalované křídou nebo kouskem cihly na zdi domů, jejichž smysl byl pro obyčejného člověka utajen.

Přečíst celé…

Z minulosti

Lebka od vyšehradské skály

Ilustrační obrázekKoncem roku 2001 se stránky novin zaplnily senzačním objevem dvou amatérských potápěčů z občanského sdružení nazvaného “Svaz Rizikových Potápěčů-Škola”, které používá zkratku SRPŠ. Jejich recesistické nazírání na svět nad i pod vodou stojí za povšimnutí. Od kriminalistů se očekávalo objasnění neobvyklého nálezu. Jaká kauza se skrývá za torzem lidské lebky? Rozuzlení přišlo zhruba za měsíc po antropologické expertize provedené v Kriminalistickém ústavu Praha a po konzultacích se soudními lékaři - stomatology.

Přečíst celé…

Z minulosti

Letos uplyne 45 let od velké vlakové loupeže

Ikona poutaVe čtvrtek 8. srpna, pár minut po třetí hodině ranní, se naplnil dlouho a detailně připravovaný plán, který se do dějin kriminalistiky zapsal jako velká vlaková loupež. Stalo se tak v roce 1963 necelých 80 kilometrů severozápadně od Londýna na železniční trati ze skotského Glasgowa do hlavního města Spojeného království. Poštovní vlak plný vyřazených bankovek malé nominální hodnoty, určených k likvidace, nikdo nestrážil. Strojvůdce Jack Mills a jeho topič snadno podlehli přesile lupičů, aniž padnul jediný výstřel. Pět roků policii unikal hlavní pachatel, Bruce Reynolds. I když banda patnácti zlodějů byla nakonec pochytána a odsouzena celkem k 307 letům vězení, z odcizených peněz se nalezla jen nepatrná část. Paradoxní na celém „geniálním” zločinu století bylo, že zkušené lupiče prozradily otisky prstů…

Přečíst celé…

Z minulosti

Relikviář svatého Maura

BečovEleonora, M. E., von Croy a Fitznerová klepou na vrata zámku, kastelán přichází otevřít, návštěvu očekává, není překvapen. Skupinka beze slov vchází do dveří. Procházejí hradem. Kastelán jde první, v ruce drží baterku a osvětluje místa, na která ukazuje. Scéna snímaná z dálky, jen tlumeně slyšíme kastelánův výklad v češtině, Fitznerová tlumeně překládá do němčiny. Procházejí dolním palácem, zahradami a směřují k hornímu paláci. Pak mizí z dohledu. (ze scénáře k filmu..) 

Přečíst celé…

Z minulosti

Z minulosti

Ve svém počítači mám archivováno kde co, mimo jiné svoje články, scénáře k filmům a videiím, ale také novinové a časopisecké statě jiných autorů. Samozřejmě tisíce obrázků. Čas od času měním harddisk, zálohuji na CDéčka a DVDéčka. Nemohu ale říci, že mám archiv. Pod tímto pojmem si představuju utříděné a hlavně snadno vyhledatelné informace. Když já něco hledám, je to na dlouho. A tak si několik z těch top-článků uložím i na tento web. Možná budou zajímat i další čtenáře…

Z minulosti