Martina Sáblíková má druhé zlato!

Martina SáblíkováUrčitě nic společného nemá Martina Sáblíková ze Žďáru nad Sázavou s tématem, který tady prezentuji. Přesto mne ale s touto mladou českou reprezentantkou kupodivu něco spojuje. Když to vezmu po pořádku, narodili jsem se (pravda v rozpětí 38 let) ve stejné nemocnici v Novém Městě na Moravě, tam kde ona donedávna žila jsem nastoupil k bezpečnosti, a dokonce jsem dávno před ní, nicméně ve stejných místech, brousil led na dlouhých nožích.

Přečíst celé…

Glosuji

Kriminalistická odorologie

K-odorologieVydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, s. r. o., vydalo před nedávnem knihu autorů PhDr. Jiří Strause, DrSc., JUDr. Martina Kloubka, Ph.D.s názvem Kriminalistická odorologie. Kniha byla slavnostně pokřtěna 25. 2. 2010 policejním prezidentem generálem Oldřichem Martinů a advokátem Josefem Lžičařem v Muzeu Policie ČR.

Přečíst celé…

Glosuji

Zemřel JUDr. Jaroslav Trnka, plk. v. v.

Koncem minulého týdne oznámila rodina, že v úterý 26. ledna 2010 zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku 81 let JUDr. Jaroslav Trnka z Lišova. Rozloučení se zesnulým se konalo v úterý 2. února 2010 v obřadní síni českobudějovického krematoria za účasti rodiny, sousedů z obce, tříčlenné delegace z Kriminalistického ústavu Praha a přátel.

Přečíst celé…

Glosuji

Na svět přišla publikace o kriminalistické balistice

Kriminalistická balistika - publikaceZ tiskové zprávy ze dne 15. 1. 2010: Poprvé v československé a české historii vychází monografie o kriminalistické balistice. Tato moderní interdisciplinární věda je účinným nástrojem při řešení mnoha otázek, kterými se zabývají orgány činné v trestním řízení, ve společensky nejzávažnějších a veřejností nejsledovanějších případech, kdy pachatel použil střelnou zbraň. Kniha je určena zejména studentům právních věd a kriminalistiky, soudcům, státním zástupcům, kriminalistům, policejním technikům, ale i pracovníkům médií, kteří chtějí profesionálně komentovat trestněprávní kauzy, při kterých se střílelo.

Přečíst celé…

Glosuji

Kdo potřebuje Blu-ray?

GramofonPřekvapivou informaci přineslo poslední číslo Týdeníku EURO v článku Davida Kasla „Obři lisují v Loděnicích“. Autor navštívil jednoho z největších světový výrobců zvukových a datových nosičů, společnost GZ Digital Media v Loděnicích u Prahy (dříve Gramofonové závody Loděnice), a kromě jiného se zde dozvěděl, že se na hudebním trhu výrazně zvyšuje zájem o stará dobrá „elpíčka“, tedy o vinylové desky s analogovým záznamem zvuku. V článku mne ještě zaujal názor na to, kdo vlastně potřebuje Blu-ray.

Přečíst celé…

Glosuji

Neváhal jsem ani chvilku

Média na zabitíwww.protibulvaru.cz: „Nevkus a netaktnost, vulgarita, polopravdy a lži bezostyšně vydávané za pravdu, slídilství, záměrné provokace, plánované skandalizace, cynicky přiznávané fotomontáže či zcela smyšlené „rozhovory“, neomalené tykání bez ohledu na věk či postavení, bezohlednost ke zraněným lidským citům, neúcta ke stáří, a dokonce i ke smrti, neskrývaný novinářský hyenismus – to jsou dnes běžné praktiky Blesku, Aha!, Šípu, Pestrého světa, Rytmu života a dalších bulvárních periodik.“

Přečíst celé…

Glosuji

Výrok soudu podruhé (a definitivně): Hlaváček byl evidován neoprávněně

j0319758_90.gifVrchní soud v Praze dnes, 28. 4. 2008 po deváté hodině, definitivně rozhodl v kauze „JUDr. Jan Hlaváček versus Ministerstvo vnitra ČR“, že jsem byl evidován v seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti neoprávněně. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání.

Přečíst celé…

Glosuji

Jak fotí profíci ze speciálních služeb

Přístroj EPIC 100Nedávno jsem zavzpomínal na doby před 170 lety, kdy vznikaly první fotografie, vlastně daguerrotypie. A v dalších článcích jsem také naznačil možnosti současné digitální fotografie na příkladu virtuálních panoramatických prohlídek. Shodou okolností se mi dostal do rukou snímek z inaugurace nového amerického prezidenta Baraka Obamy, který je také panoramatický.

Přečíst celé…

Glosuji

Národní databáze DNA opět na pranýři. Copak za tím je?

ilustracePrávo, 6. 12. 2008 - Jsou vzorky DNA majetkem státu? “Do dlouhotrvajícího sporu mezi ochránci soukromí a bezpečnostními složkami o uchovávání biometrických údajů a vzorků DNA získaných od osob podezřelých či obviněných z trestného činu významně zasáhl Evropský soud pro lidská práva. Ten vydal ve čtvrtek svůj rozsudek ve věci sporu dvou britských občanů (pan S. a pan Marper) se státem, který se týkal právě uchovávání těchto citlivých údajů. Databáze DNA všech občanů státu je snem mnoha kriminalistů i politiků, a to nejen v Česku. Již delší dobu se u nás diskutuje možnost vytvoření celonárodní databáze DNA pro policejní a justiční účely.”

Přečíst celé…

Glosuji

Dopravní nehody v režii anarchie?

Ilustrace - policista v akciČSOB Pojišťovna vydala začátkem listopadu 2008 tiskovou zprávu, kde je uvedeno, jak od ledna 2009 postupovat v případě dopravní nehody. Pojišťovny -  na rozdíl od státních institucí - cítí alespoň minimální morální povinnost informovat občana. „Novinka” vyplynula z novely zákona o silničním provozu (č. 361/2000 Sb. ve znění novel). Podle médií spočívá podstata novely ve změně finančního limitu škod vzniklých nehodou (byla stanovena na 100 tis. Kč) pro oznamovací povinnost. Policie ČR tvrdí, že se jí tím uvolní ruce pro plnění jiných úkolů. Je otázkou, jestli to občan pozná. Hlas lidu moc slyšet není, opět jen tiše nesouhlasí.

Přečíst celé…

Glosuji

Kluci jedni šikovní

Cesta Norskem na severKdyž jsem jel v roce 2000 na dovolenou do Skandinávie, z Prahy na Nordkapp a zpět, tam přes Norsko, zpátky přes Švédsko, dvakrát 4 000 km, tak mi jednu chvíli někde u severonorského městečka Alta prdly nervy, jak se jednoduše česky říká, a já na chvíli sešlápl pedál plynu k podlaze. Jet totiž prakticky celou cestu po E6 na sever „osmdesátkou” (jak je zde nařízeno), fakticky od sjezdu z dálnice kousek za Oslo, to vydrží jen silné povahy.

Přečíst celé…

Glosuji

Policejní prezident Oldřich Martinů generálem

V rámci oslav 90. výročí vzniku Českolovenska jmenoval prezident republiky Václav Klaus dnes, 28. října 2008, dva nové generály Armády České republiky. Do hodnosti brigádního generála byli povýšeni plukovníci Miroslav Žižka a Aleš Opata. Zástupce náčelníka generálního štábu brigádní generál Josef Bečvář, bývalý náčelník Vojenské policie, byl povýšen do hodnosti generálmajora. Hlava státu jmenovala generálem také policejního prezidenta plk. Mgr. Oldřicha Martinů.

Přečíst celé…

Glosuji

Kdo se chce něco dozvědět, musí na FOMEI TOP Special

Fomei Top Special 2008Za „mírně přivřenými dveřmi” se ve středu v sídle akciové společnosti FOMEI v Hradci Králové uskutečnila první část výstavní akce spojená s odbornými přednáškami a konzultacemi. V předvečer tradiční podzimní akce FOMEI TOP (uskuteční se 23. - 24. 10. 2008) celý den mohli kriminalističtí technici Policie ČR a další specialisté z nejrůznějších útvarů a složek státní správy naslouchat na svém “speciálu” zajímavostem z oborů foto, optika, studiové vybavení a zpracování fotografie, povídat si s firemními odborníky, z nichž mnozí u nás nemají konkurenci, a také si osahat čerstvé novinky. Letošní novum spočívalo v tom, že FOMEI TOP Special byl pojat jako samostatná akce.

Přečíst celé…

Glosuji

Výstava pro pozvané, aneb Armáda ČR bude zbrojit

Ilustrační obrázek - MIGHN, 17. 10. 2008: Voják budoucnosti má vidět až za roh. „Čeští vojáci mají díky moderní technice získat brzy takřka nadpřirozené schopnosti. Armáda slibuje, že „voják 21. století” bude mít nejen moderní zbraň, ale i systémy umožňující pohled za roh nebo oděv, který ochrání tělo před běžnými střelami z ručních zbraní. Na ministerstvu obrany proto už běží projekt s názvem Voják 21. století.”

Přečíst celé…

Glosuji

„Golfová jamka“ vytočila primátora

Ilustace - golfová jamka; autor: Přemysl Vida, www.golfplanet.czhttp://www.tunelblanka.cz/: „Dnešního dne, 12. 10. 2008 v 10:15 hod., došlo k porušení nadloží tunelu v prostoru Stromovky při pracích na rozšiřování tunelu v místě budovaného bezpečnostního zálivu. Byla porušena stabilita horninového masivu zpevněného tlakovou injektáží a následně se provalily zvodnělé sedimenty vltavské terasy do tunelu.” Pražský primátor Pavel Bém přispěchal na „místo činu” před 14 hodinou a bez otálení před televizními kamerami prohlásil: „Podávám trestní oznámení na neznámého pachatele za obecné ohrožení.” Uff. Krtci jsou v ohrožení!

Přečíst celé…

Glosuji

Konečně budeme jezdit rychleji?

Ilustrační snímek - zdroj: ZZS Trnas Hospital; In: www.neusnizavolantem.czLidové noviny, 12. září 2008:  „…poslanci dostali na stůl ostře sledovanou novelu silničního zákona. Asi nejzajímavější novinku prosazuje do nového zákona ministr dopravy Aleš Řebíček. Chce, aby se na vybraných českých dálnicích zvýšil rychlostní limit ze současných 130 na 160 km/h.

Přečíst celé…

Glosuji

Výrok soudu: Hlaváček byl evidován neoprávněně

IlustraceMěstský soud v Praze, kterému předsedala soudkyně JUDr. Jaroslava Lobotková, rozhodl dnes, 18. srpna 2008 před půl desátou, ve věci mé žaloby na Ministerstvo vnitra ČR, které mne profesně, společensky i lidsky diskvalifikovalo kvůli nepravdivému tvrzení o mé spolupráci se Státní bezpečností, že jsem byl v seznamech Vojenské kontrarozvědky veden neoprávněně.

Přečíst celé…

Glosuji

Finanční kriminalita - každodenní realita

logo FinCENEURO č. 31: FinCEN varuje.1) Drzost pachatelů finanční kriminality nezná mezí. Loni v srpnu byl americký úřad Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN)2) nucen vydat varování proti podvodům zneužívajícím institut příkazu k zastavení finanční transakce a nyní vydává další varovné prohlášení. Proč?

 

Přečíst celé…

Glosuji

Další justiční omyl v USA odhalený údajně díky analýze DNA

Genetika-ikonaCNN, rei, In: Novinky.cz, 4. července 2008: V Texasu osvobodili dalšího neprávem odsouzeného, ve vězení byl 15 let. V Dallasu (Texas, USA) před více jak 15 lety odsoudili na doživotí Patricka Wallera. Dnes osmatřicetiletý muž se dočkal propuštění, neboť jeho nevinu prokázaly testy DNA. Waller je devatenáctým odsouzeným, kterého za posledních sedm let propustili v Dallasu z vězení, když testy DNA prokázaly, že žádný trestný čin nespáchal.

Přečíst celé…

Glosuji

Uteklo 15 let. Není to trochu moc?

@ČTK, 1. července 2008, In: PRÁVO: Policie má nové experty na potírání internetové kriminality. Novináři se to dozvěděli na tiskové konferenci na Policejním prezidiu ČR. Ve spolupráci s policií ze spolkové republiky Bádenska - Württemberska, která trvá již téměř deset let, bylo údajně již vyškoleno zhruba šest set odborníků. Poslední stáže se zúčastnilo 114 policistů a státních zástupců. Jejich specializací je vyhledávání a dokumentování indicií, ale i důkazů o trestné činnosti v prostředí internetu. „Pachatelé trestné činnosti mládnou a stále více používají internet. Policie s nimi musí držet krok, a proto vyškolila nové internetové policejní experty. Navíc nakoupila zařízení, která jí umožňují sledovat elektronickou komunikaci pachatelů,” vysvětlil Jiří Novák z Policejního prezidia.   

Přečíst celé…

Glosuji

Bankomaty nejsou v bezpečí

BankomatNovinky.cz, 1. července 2007: Muž osahával bankomat v gumových rukavicích a zatkla ho policie. Člověk, který čekal za ním a pozoroval, jak muž obezřetně prohlíží bankomat, hledá kamery a zkouší klávesnici, nabyl pocitu, že něco není v pořádku. Když pak ještě posypal klávesnici práškem a nasadil si gumové rukavice, nevydržel to a zavolal policii. Tohle se stalo v německém Münsteru. Zatčeným byl čtyřicetiletý Němec Hans Mauer, a jak se následně vysvětlilo, dlouhé roky se vyhýbal bankomatům.

Přečíst celé…

Glosuji

Každému sportovnímu klání, nejen EURU, hrozí teroristický útok

MicEvropa si oddychla. Skončilo EURO. Svátek sportu, ale současně i výbuchy vášní fanoušků v ulicích, mnohde připomínající válečné střety zfanatizovaných bojovníků. A také velký kšeft, na to se nesmí zapomínat. Aniž bych chtěl komentovat, jak co s čím souvisí, Španělům je nutné blahopřát, Němcům také, protože obě finálová mužstva sehrála pěkný zápas. Nastává období sčítání zisků a ztrát. Fotbalové mistrovství Evropy prý bylo cílem teroristického útoku, jehož přípravy však bezpečnostní složky včas zastavily. Po nedělním finále šampionátu ve Vídni to prohlásil švýcarský ministr obrany, civilní ochrany a sportu Samuel Schmid, píší dnešní (30. 6. 2008) Novinky.cz.

Přečíst celé…

Glosuji

Marný boj za omezení práv strážníků

StraznikSobotní PRÁVO (28. 6. 2008) napsalo, že mezi poslanci, kteří ve Sněmovně zvedli ruku pro návrh, aby se městským strážníkům odňalo právo měřit rychlost, byl i ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). Ten je nyní ochoten změnit názor. Ovšem jen v případě, že budou přijata taková opatření, aby měření rychlosti radary přestalo být pro města a obce pouhým kšeftem. Jak ministr dopravy připustil, z měření rychlosti se stal politický problém. “Já ve Sněmovně hlasoval z odborně bezpečnostního hlediska a teď jsem se ocitl pod tlakem senátorů,” řekl Právu Řebíček.

Přečíst celé…

Glosuji

Skromnost je blbost

Award of MeritDear Jan, With great pleasure I would like to inform you that the ENFSI Board has recently decided to grant you with the ENFSI Award of Merit. Your commitment to ENFSI during many years has been highly appreciated. The splendid organising of the Annual Meeting 2001 and the donation of the ENFSI anthem at that occasion are memorable events which will not be forgotten soon. Further, we have in mind your role as the unofficial ENFSI photographer (you always call it “paparazzi of ENFSI”), which has resulted in a series of cd’s and dvd’s which illustrate a part of ENFSI‘s history very well. The Board would like to hand over the Award of Merit (Golden Pin and Certificate) to you in the presence of the ENFSI membership. For that reason we invite you to attend the Annual Meeting 2008 in Rome.

Přečíst celé…

Glosuji

Mafie v justici? Už i tam?

j0319758_90.gifnovinky.cz, 6. června 2008 uvádějí v článku Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká u soudu, že podle čtvrtečního verdiktu soudu, kterému předsedal soudce Vojtěch Cepl, se stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová nemusí omlouvat za své dřívější výroky o justiční mafii nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké a dalším žalobcům. Přečíst celé…

Glosuji

Jaká je role médií v boji s kriminalitou (1)

Kriminalistická genetikaRESPEKT 20/2008 z 10. května 2008 zveřejnil v článku Víme, co tě čeká snůšku polopravd, výmyslů, účelových fabulací a z kontextu vytržených informací na téma Národní databáze DNA. Už podtitulek je zavádějící: „Zdejší databáze DNA vzniká i za použití násilí, množí se obavy z jejího zneužití.”

Přečíst celé…

Glosuji

Severa dostal flastr za únik informací z Kubiceho zprávy

Ikona ParlamentWeb iDNES dne 24. dubna 2006 ve 20:17 zveřejnil v článku Severa zaplatí pokutu za únik části informací z Kubiceho zprávy: „Lidovecký poslanec Pavel Severa zaplatí pokutu pětadvacet tisíc korun za to, že v květnu 2006 umožnil únik části údajů z takzvaného Kubiceho zprávy do médií. Pokutu mu udělil Národní bezpečnostní úřad. Severa o tom informoval s tím, že se proti rozhodnutí NBÚ nebude odvolávat.“

Přečíst celé…

Glosuji

Jeden hrubý faul, a jdete do vězení!

Ilustrace - americký fotbal se nehraje v rukavičkách, ale není to údajně záludný sportNapsaly Aha!, čtvrtek 24. dubna 2008, strana 13: „Sportovci, pozor! Je rozhodnuto, mějte se na pozoru! Kdokoliv z vás - ať už provozujete fotbal, hokej, házenou, jakýkoliv sport na jakékoliv úrovni - může skončit třeba až ve vězení, pakliže během boje zraní protihráče! Průlomový verdikt vynesl Ústavní soud.”

Přečíst celé…

Glosuji

Microsoft přitvrzuje v boji s piráty

Počítač se sekerouNapsaly Lidové noviny, pondělí 21. dubna 2008, strana 15: „Nelegálně nainstalované Windows Vista nejprve samy zpomalí chod počítače a pak se zablokuji. Výrobce nejrozšířenějšího operačního systému na světě chystá další bič na uživatele, kteří Windows používají nelegálně. V České republice už našel nový operační systém cestu na asi pět až šest set tisíc počítačů.”

Přečíst celé…

Glosuji

Soud: Policista zmlátil Jacques podle práva

MedaileNapsaly Lidové noviny, čtvrtek 17. dubna 2008, strana 5: „Pražský odvolací soud včera osvobodil bývalého policistu Tomáše Čermáka. Státní zástupce mu kladl za vinu, že v roce 2006 napadl při demonstraci nynější šéfku poslanců Strany zelených Kateřinu Jacques.”

Přečíst celé…

Glosuji